

UPCYCLING NART – TWÓRCZA TRANSFORMACJA
Jaki jest czas życia przedmiotów użytkowych i gdzie kończy się odpowiedzialność producenta za produkt? Jak rzeczy, z którymi obcujemy na co dzień, mogą nadal służyć nam po okresie przydatności? Wystawa pokonkursowa Majesty Skies Re//Defined jest kreatywną próbą odpowiedzi na te pytania.
Majesty Re//Defined to II edycja konkursu na projekt użytkowy wykonany ze zużytych nart, ogłoszony przez polskiego producenta nart MAJESTY, którego zwieńczeniem jest prezentowana wystawa pokonkursowa.
W trakcie konkursu uczestnicy zaprojektowali, a w drugim etapie stworzyli przedmiot użytkowy, wykorzystując zużyte narty jako surowiec główny. Ich zadaniem było połączyć estetykę z funkcjonalnością i jakością wykonania.
Prezentowane prace śmiało przekraczają granice tradycyjnego podejścia do sprzętu narciarskiego. Wpisują się przy tym w misję marki, którą jest tworzenie doskonałych technicznie i estetycznie produktów narciarskich, ale również troska o ograniczanie ich wpływu na środowisko.
Konkurs oraz wystawa prac konkursowych mają stanowić zachętę do refleksji nad sposobami promocji idei zrównoważonego rozwoju oraz inspirację, by eksplorować nowe możliwości wykorzystania zużytych produktów jako surowca do powtórnego, nowego wykorzystania.
Wystawa prezentuje dzieła unikatowe, każde opowiada swoją własną historię, odzwierciedlając nie tylko talent i wizję projektanta, ale także ducha upcyklingu i ochrony środowiska.

KOSZE DO SEGREGACJI ODPADÓW
projekt konkursowy
2023
Projekt zestawu trzech koszy przeznaczonych do segregacji odpadów w przestrzeniach publicznych takich jak nowoczesne powierzchnie łączące różne obszary działania jak stoki lub szlaki.
Każdy z koszy z posiada własną formę sugerującą rodzaj odpadu dla jakiego jest przeznaczony; kwadratowy – papier, okrągły – szkło, sześciokątny – plastik.
Do powstania koszy wykorzystano wyłącznie materiały pochodzące z odzysku w pełni realizując idee upcyclingu.

reCYCLE – wieszak na rowery lub narty
projekt konkursowy
2023
Zawsze w użyciu jest jakiś sprzęt, który wieszak reCYCYLE pozwoli mieć na podorędziu.
Ten, kto zimą trzyma narty pod ręką i w pełnej gotowości oczekuje na każdy „powder alert”, żeby znaleźć się górach i harcować w białym puchu, to z reguły niespokojny duch, którego zew wolności i przygoda wzywają również poza sezonem. Kiedy słońce wytopi ostatni firn, narty zastępuje rower (CYCLE), lina, szpej wspinaczkowy, sup, czy bieganie. Zawsze w użyciu jest jakiś sprzęt, który wieszak reCYCYLE pozwoli mieć na podorędziu, a dzięki temu, że zrobiony jest ze zużytych nart (reCYCLING), tęskno myśleć o sezonie zimowym i motywować do trzymania formy. Wszak rower (CYCLE) wzmacnia nogi, bieganie formę, wspinaczka siłę i „psychę”. I tak lato po zimie, zima, po lecie, sezon po sezonie, cyklicznie (CYCLE) wieszak może służyć ulubionym sportowym uciechom.

Nocny zjazd – lampa z wymiennymi abażurami
projekt konkursowy
2023
Forma inspirowana różnorodnością form kwietnych. Trzy abażury to wariacje na temat kształtu kielicha rośliny.
Realizacja w duchu upcyclingu, oprócz nart wykorzystuje zdemontowany drewniany talerz obrotowy, który stanowi element konstrukcyjny trójnogu lampy.

Hamakoleżak
projekt konkursowy
2023
"Hamakoleżak" – konstrukcja złożona z nart wraz z materiałowym siedziskiem uszytym na wymiar ze starego latawca.
Bardzo zależało mi na tym, aby przedmiot stworzony z nart miał dużą wartość użytkową, aby po zakończonym konkursie służył jak najdłużej. W efekcie powstał "Hamakoleżak" – konstrukcja złożona z nart wraz z materiałowym siedziskiem uszytym na wymiar ze starego latawca. Postarałem się ograniczyć do minimum ingerencję
w konstrukcję nart i wykorzystać ich dużą elastyczność i wytrzymałość.

KUCHTA – ergonomiczna zabawkowa kuchnia
projekt konkursowy
2023
Ergonomiczna zabawkowa kuchnia zaprojektowana z myślą o dzieciach w przedziale od 3 do 5 lat. Kuchta to owoc dziecięcych marzeń o wielogodzinnej zabawie, ale także świetny bodziec do rozwoju kreatywności i zdolności poznawczych.
Kuchta to uniwersalna, asymetryczna forma przypominająca domek z daszkiem, połączona z przestrzennym blatem oraz systemem półek o różnym zastosowaniu. Projekt dedykowany do użytkowania wewnątrz jak i na zewnątrz, ze względu na użyte materiały jest odporny na wszelkie warunki pogodowe. Drugie życie nart- spełnieniem dziecięcych marzeń.

Kocia budka
projekt konkursowy
2023
Kocia budka to legowisko i drapak, miejsce, gdzie kot może się bawić i odpoczywać.
Kocia Budka to produkt łączący legowisko i drapak. W Kociej Budce kot może schronić się, bawić się zwisającą piłeczką i spać. Na zewnętrznej ścianie konstrukcji znajduje się drapak. Jest to idealna propozycja mebla dla tego zwierzęcia, ponieważ jest jednocześnie kryjówką z uwagi na zabudowane brzegi, miejscem zabaw
i odpoczynku.

Buty na stół
projekt konkursowy
2023
Harmonijne połączenie formy i funkcji.
Projekt umożliwia dostosowanie przedmiotu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Skonstruowany z połączonych nart pełni funkcję wszechstronnego niewielkiego stolika lub stojaka, stanowiąc subtelny, elegancki akcent w przestrzeni. Projekt doskonale łączy funkcjonalność i estetykę, zachęcając do eksploracji jego możliwości i wyrażenia własnego stylu. Stanowi unikalną kreację, która harmonijnie łączy formę i funkcję.

Sztaluga Kre-Ski
projekt konkursowy
2023
Projekt sztalugi prezentuje klasyczny model stelażu plenerowego.
Sztaluga posiadająca istniejące grafiki tworzy oryginalny charakter pracy. Praca ma prezentować prostotę i nieskomplikowany model z użyciem oryginalnych materiałów.

Wieszak wolnostojący
projekt konkursowy
2023
Wieszak wolnostojący to projekt, który sprawdzi się zarówno w przestrzeni domu, jak i miejscach ogólnodostępnych. Znajdzie zastosowanie tam, gdzie zależy nam na ekspozycji odzieży lub jej bezpiecznym przechowywaniu.
Projekt został zrealizowany w całości z nart, które w większości pozostały w swojej oryginalnej formie.
Górny panel, posiada trzynaście okrągłych otworów na wieszaki, które narzucają odstępy między produktami, zapobiegając ich ściśnięciu i gnieceniu. Projekt posiada również dolną półkę na buty oraz możliwość zawieszenia nakryć głowy lub innych produktów na końcach górnego panelu i na wspornikach konstrukcji.

Snowflex
projekt konkursowy
2023
Projekt jest próbą stworzenia multifunkcjonalnego obiektu użytkowego.
Snowflex to obiekt o formie otwartej. Użytkownik może dostosować jego układ, a nawet funkcję do własnych potrzeb. Elementy są łączone osiowo za pomocą liny, co pozwala na wielokrotne składanie czy rozkładanie oraz rozbudowywanie konstrukcji wertykalnie. Przedstawiony stołek to jedna z funkcji obiektu, jednak może służyć jako stolik pomocniczy, kwietnik czy ekspozytor, a pojedyncze moduły mogą stać się dekoracją ścienną. Konstrukcja wykorzystuje zmieniającą się grubość narty na całej jej długości. Umożliwiło to osiągnąć elastyczność rdzenia. Dzięki temu podczas siedzenia możemy wykonywać ruchy odciążające kręgosłup, a jednocześnie nie martwić się o stabilność.

Hamak – siedzenie
projekt konkursowy
2023
Hamak stworzony z myślą o zrobieniu z nart czegoś wygodnego i funkcjonalnego.
Przy powstawaniu projektu autorka wzięła pod uwagę budowę nart, która ściśle przystosowana jest do jazdy na nich i próbowała wykorzystać te właściwości, poza tym przeznaczeniem. Chciała, by pojawiły się poza swoim naturalnym środowiskiem, w ciepłym klimacie dając miejsce na odpoczynek od słońca.
W finalnym produkcie, połączyła narty splotami mocnego sznura jak najbardziej uproszczając konstrukcję. Dzięki posiadanej giętkości, dostosowują się do ułożenia ciała a wytrzymałość oraz rozmiar pozwalają na wypoczynek dla dwóch osób na raz.